🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!

5 wskazówek dotyczących podlewania roślin podczas Twojej nieobecności

Jak zapobiec uschnięciu roślin podczas Twojej nieobecności? Poznaj nasze porady, aby chronić swoje rośliny przed uschnięciem i ograniczyć ich zapotrzebowanie na wodę. Jako bonus - dwie proste wskazówki, które możesz umieścić na balkonie lub w domu, aby być pewnym, że rośliny przetrwają podczas Twojej nieobecności!


Wskazówka nr 1: chroń swoje rośliny przed słońcem

Zanim zaczniesz myśleć o podlewaniu swoich roślin, zastanów się, jak ograniczyć ich zużycie wody:

·         Jeśli to możliwe, przenieś je w cień. Dobrym rozwiązaniem jest chłodne miejsce, na przykład łazienka z oknem
·         Skieruj rośliny na północ - będą mniej cierpiały podczas najgorętszej części dnia
·         Umieść je w "piramidzie" - większe rośliny będą osłaniać przed słońcem rośliny średniej wielkości, które z kolei będą zasłaniać mniejsze
·         Chroń je przed wiatrem, jeśli znajdują się na zewnątrz, na przykład instalując osłonę.

Działania te zapobiegną zbyt szybkiemu przesuszeniu substratu, co pozwoli uniknąć wielu podlewań.
Image

Wskazówka nr 2: ściółkuj glebę

Image
Gleba ściółkowana jest bardziej odporna na wysuszenie przez słońce i wiatr oraz jest utrzymywana w niższej temperaturze. Dlatego znacznie ogranicza to parowanie wody. W zależności od wybranego rodzaju ściółki (słoma, kora, kule gliniane, kawałki gliny itp.) można zaoszczędzić do 60% wody. To bardzo ciekawa metoda nie tylko na ograniczenie podlewania roślin, ale także na obniżenie rachunku za wodę.

Wskazówka nr 3: podłącz rośliny do nasączonych wodą knotów

Image
Ta bardzo prosta metoda nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu, poza pojemnikiem i zwykłym materiałem do robienia knotów. Wchłoną one wodę i przetransportują ją do serca twoich roślin.

Aby to zrobić, umieść pojemnik z wodą wyżej niż twoja roślina, na przykład na stopniu schodów, drabinie lub krześle. Odetnij kawałek wełny (lub przędzy lub innego materiału chłonnego), namocz go w wodzie, aby dobrze nasiąknął, a następnie połącz go z pojemnikiem wypełnionym  wodą. Zakop drugi koniec w ziemi, tak aby roślina otrzymywała stały dopływ wody poprzez działanie kapilarne. Jeden pojemnik można oczywiście wykorzystać do uprawy kilku roślin zgrupowanych w tym samym miejscu.

Wskazówka nr 4: zakop butelki w swoich roślinach

Ta metoda jest naprawdę dobrym uzupełnieniem powyższych wskazówek (zob. wskazówka nr 1).

Na każdą roślinę, która potrzebuje wody, weź pustą, plastikową butelkę z zakrętką. Za pomocą dużej igły zrób 4 lub 5 małych otworów w nakrętce. Napełnij butelkę wodą, a następnie umieść ją do góry dnem w podłożu rośliny. Na koniec zrób 2 lub 3 małe otwory w dnie butelki, aby wytworzyć przeciąg powietrza i umożliwić przepływ wody. Należy powtórzyć tyle razy, ile jest roślin...
Ta metoda zapewnia delikatne, ale ciągłe nawadnianie roślin.
Image

Wskazówka nr 5: zainstaluj system kroplówki lub automatyczne podlewanie


Niezależnie od tego, czy jest to ogród ozdobny, czy warzywny, jeśli nie ma nikogo, kto mógłby przyjść i podlać go podczas Twojej nieobecności, nie ma idealnego rozwiązania, jeśli wyjeżdżasz podczas bardzo gorącego okresu. Nawadnianie kropelkowe doskonale sprawdza się na małych powierzchniach, utrzymując glebę w stanie wilgotnym i ograniczając parowanie wody, ale w przypadku większych powierzchni warto zainwestować w automatyczny system podlewania roślin, który można zaprogramować tak, aby działał w wybrane dni i godziny.

    Wybierz rozmiar