Jak dbać o recykling ubrań?Myślisz, że dwa zgubione guziki = koszula do wyrzucenia? Wyrzucasz wszystkie dziurawe lub uszkodzone ubrania? Twoje ubrania zasługują na coś lepszego! Podpowiadamy, jak dać im nowe życie. Naprawiaj, poddawaj recyklingowi, ponownie używaj: obiecujemy, że to nie jest takie skomplikowane! Może nawet zaoszczędzisz trochę pieniędzy...

1/ Segregowanie ubrań

Każdy z nas ma w swojej szafie ubrania, których nie używa. Dlaczego? Mają niewielkie dziury, zgubił się od nich guzik, nie pasują już do nas lub już nam się nie podobają… Krótko mówiąc, zawsze mamy ku temu dobry powód. Z braku czasu, umiejętności lub po prostu nie wiemy co z nimi zrobić, pozostają w naszych szafach, na wszelki wypadek... Nie martw się, pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Pierwszy krok jest zawsze taki sam: zacznij od segregacji!

Radzimy najpierw zrobić przegląd swojej garderoby. Oceń, które ubrania nadają się do ponownego użycia poprzez naprawę (na przykład zaszywanie dziury), te ubrania, które możesz przekazać innym, bo już Ci nie odpowiadająte, które możesz sprzedać, lub te, które są zbyt zniszczone i które można zmodyfikować i przerobić.
Image

2/ Naprawa podartych lub dziurawych ubrań

Czy wiesz, że... 91% Polaków naprawia i modyfikuje swoje ubrania i buty. A Ty, czy umiesz posługiwać się maszyną do szycia lub igłą i nitką?
Jeśli szycie nie należy do Twoich umiejętności, możesz zacząć od zapoznania się z samouczkami w Internecie - znajdziesz takie, które opisują każdy rodzaj prac. W Atlas For Men uczymy Cię np. naprawy rozerwanego materiału czy przyszywania guzika w koszuli

Jeśli naprawdę to dla Ciebie zbyt skomplikowane, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalisty! 
 

3/ Modyfikacja ubrań

 
Jeśli Twoje ubrania są zbyt zniszczone, aby można je było naprawić przy pomocy prostego zszycia, możesz wykazać się kreatywnością za pomocą kilku cięć nożyczkami lub dodając akcesoria. Spodnie jeansowe można zamienić w szorty lub torebkę! Kurtkę z dziurami można ozdobić ładną naszywką lub oryginalnym materiałem. Możesz także dodać ćwieki do swojej kurtki safari, aby dodać jej energii i rockowego charakteru! Kreatywność nie zna granic, wyrusz więc na spotkanie z przygodą. I nie zapominaj, że vintage jest bardzo modne! 
 
 

4/ Przekazywanie lub sprzedaż używanych ubrań

 
Ubrania, które są za małe, za duże lub których nie chcesz już nosić, podaruj bliskim - uszczęśliwią ich, a Ty będziesz mógł dać swoim ubraniom drugie życie.
Możesz także odsprzedać swoje buty, ubrania i inne przedmioty na stronach poświęconych towarom używanym, zorganizować wyprzedaż garderoby w domu lub wziąć udział w pchlim targu, gdzie możesz odsprzedać, ale także kupić już zużyte ubrania. 
 
 
Image
Image

5/ Oddawanie ubrań do punktów zbiórek odzieżyRecykling ubrań zaczyna się od prostej segregacji - nie wyrzucania ich razem z innymi odpadami domowymi. Jeśli poddajemy recyklingowi nasze odpady, dlaczego nie zrobić tego samego z naszymi ubraniami? Po prostu oddaj ubrania w punkcie zbiórki. Twoje ubrania zostaną przewiezione do miejsca wyposażonego w sprzęt do gromadzenia i przechowywania tekstyliów, bielizny i obuwia, niezależnie od ich stanu.Oddając ubrania, upewnij się tylko, że są czyste i suche. Nie trzeba ich składać ani prasować. W przypadku butów nie zapomnij związać ich parami.

 


Co dzieje się z zebraną odzieżą?

 
99,6% zebranych ubrań otrzyma drugie życie! 56,9% zebranych ubrań jest ponownie użyte, a 43,1% podlega recyklingowi! Po zebraniu tekstyliów, bielizny i butów większość z nich zostanie ponownie wykorzystana poprzez przekazanie stowarzyszeniom, odsprzedaż w sklepach z używaną odzieżą lub przerobienie na nowe ubrania. Resztę można poddać recyklingowi i wykorzystać jako wyściółkę mebli lub nawet izolację. Po recyklingu i przekształceniu Twoje buty mogą nawet służyć do budowy boisk sportowych.
 
 

    Wybierz rozmiar

      Zaktualizowaliśmy naszą tabelę rozmiarów, aby zapewnić Ci jak najlepsze korzystanie z niej. Sprawdź naszą nową już teraz!