🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!

Jak usunąć plamy z ubrań? - 10 wskazówek 

Plama w złym miejscu na ubraniu i już nie masz odwagi go nosić... o ile nie wyląduje po prostu w koszu! Oto nasze sprawdzone wskazówki, jak pozbyć się 10 typowych plam na ubraniach, przy użyciu produktów, które wszyscy mamy pod ręką!

Przed czyszczeniem plam

Niezależnie od tego, jaką plamę na ubraniu masz do usunięcia, istnieją 3 główne zasady:

zawsze przed rozpoczęciem usuwania plamy należy delikatnie usunąć jej nadmiar, nie rozcierając jej, np. za pomocą chłonnego papieru;
nigdy nie stosuj gorącej wody na plamę, ponieważ ciepło może ją utrwalić; należy rozpocząć usuwanie plamy jak najszybciej, zanim zbytnio wyschnie i trwale utkwi we włóknach.


 

Image

Czym zmyć plamy z kawy czy herbaty?

Niezgrabny gest po przebudzeniu lub potrącenie ręki w kawiarni i nieszczęście gotowe! Koszula, którą właśnie kupiłeś na powrót do pracy po wakacjach jest cała poplamiona! Czy zmyć kawę? Potrzyj plamę sokiem z cytryny przed włożeniem ubrania do pralki.

Jak usunąć plamę z czekolady?

To częsty przypadek, gdy ma się ochotę na słodycze! Najpierw delikatnie pocieraj tkaninę pod zimną wodą. Jeśli plama nie ustępuje, pocieraj ją okrężnymi ruchami szmatką nasączoną białym octem.

Image

Przebarwione pranie

Jasnoniebieski t-shirt, który wyprałeś z bordowymi spodniami, wyszedł z pralki pełen różowych plam? Nie panikuj, prosty wywar z liści laurowych może przywrócić pierwotny kolor poplamionym ubraniom. Zaparz około 10 liści laurowych w garnku z wrzącą wodą, aż woda zabarwi się od liści (pozostawić na co najmniej godzinę). Następnie usuń liście laurowe za pomocą łyżki cedzakowej. Namocz poplamione ubranie w wywarze, mieszając od czasu do czasu drewnianą łyżką. Po całkowitym ostygnięciu wody wyjmij ubranie, plamy znikną. Na koniec wypierz ubranie w pralce w zwykłym cyklu.

Image

Guma do żucia

Jakim cudem ta różowa guma do żucia przykleiła się do twojej dżinsowej kurtki i dostała się do włókien materiału? Nie ma powodu, żeby ten incydent długo cię męczył! Wystarczy pocierać zabrudzony obszar kostką lodu, aż zimno utwardzi gumę. Jeśli masz taką możliwość, możesz również umieścić ubranie bezpośrednio w zamrażarce na 1 godzinę. Następnie ostrzem noża można usunąć pozostałą gumę do żucia.

 

Plamy od potu – skuteczna metoda

Twoja koszula wyglądałaby świetnie, gdyby nie miała tych nieestetycznych żółtych plam pod pachami... Czym usunąć takie plamy? Najlepiej skrop koszulę białym octem i/lub sokiem z cytryny. Po godzinie wypierz w pralce.
Image

Tłuszcz

Nie zawsze nosi się fartuch podczas gotowania, a rozlany olej może czasem poplamić ubrania. Takie tłuste plamy na ubraniach posyp talkiem, mąką lub skrobią kukurydzianą i pocieraj szczotką.  Jeżeli nie masz tych produktów pod ręką, pokrusz białą kredę nad zaplamionym miejscem i pocieraj. Następnie wypierz ubranie w normalny sposób. Inną metodą jest polanie plamy na bawełnianej tkaninie białym octem, przed jej wypraniem.

Smar – jak usunąć plamę

Nogawki Twoich spodni są poplamione smarem rowerowym? Pocieraj zaplamione miejsce kawałkiem miękkiego masła, aby je rozpuścić. Następnie ostrzem noża usuń nadmiar masła, a na tkaninę wysyp odrobinę sody oczyszczonej. Pocieraj delikatnie okrężnymi ruchami, a następnie upierz spodnie jak zwykle.

Image

Czerwone wino

Jeśli plama po winie jest bardzo świeża, pocieraj ją białym octem i zimną wodą lub wodą gazowaną. Jeżeli to możliwe, upierz ubranie, najlepiej w pralce, ostrożnie rozprowadziwszy proszek po całej plamie. Zapomnij jednak o soli, która jest w stanie jedynie wchłonąć płyn, pozostawiając na koszuli czy podkoszulku taniny, odpowiedzialne za kolor wina... 
Jeżeli natomiast plama po czerwonym winie ma już kilka godzin, polej plamę odrobiną białego wina. Następnie od razu wypierz ubranie w pralce.
 
 

Atrament

W okresie powrotu do szkoły często zdarzają się plamy z atramentu… Pocieraj poplamione ubranie zimnym mlekiem a następnie mocz je w mleku przez co najmniej 30 minut, aż atrament zabarwi mleko. Następnie upierz ubranie w pralce w normalny sposób. 
 

Plama po ketchupie – jak się jej pozbyć?

Warto mieć zawsze w szafce mydło marsylskie! Może się przydać, gdy przypadkowo poplamisz swoją nową koszulkę polo sosem bolognese, ketchupem albo innym kolorowym jedzeniem. Zwilż plamę zimną wodą, a następnie wyszoruj mydłem marsylskim. Następnie wypłucz ubranie w zimnej wodzie. 

A jakie są Twoje sposoby na pozbycie się plam z ubrań? Czy wiesz, czym usuwać trudne plamy niewiadomego pochodzenia?

 

    Wybierz rozmiar

      Zaktualizowaliśmy naszą tabelę rozmiarów, aby zapewnić Ci jak najlepsze korzystanie z niej. Sprawdź naszą nową już teraz!