🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!

5 złotych zasad, które sprawią, że Twoja wyprawa będzie w 100% udana


1. Spaceruj we własnym tempie

Podczas pieszych wędrówek ważne jest, aby chodzić we własnym tempie, jeśli nie chcesz być wyczerpany w połowie drogi. Idź swoim tempem, nawet jeśli wędrujesz w grupie. Nie próbuj dorównać kroku innym. Lepiej jest się nie przemęczać, ale chodzić dłużej, nie zatrzymując się co 5 minut. Zbyt wiele przerw zabija rytm!  
 
W przypadku dłuższych wędrówek niezbędne jest dobre poznanie siebie, aby być odpowiednio przygotowanym. Nie wyjeżdżasz na kilka godzin, ale na kilka dni. Trzeba będzie przetrwać... stąd tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie
Image
Image


2. Regularne picie wody

Pij wodę bardzo regularnie, nie czekając, aż poczujesz pragnienie. Podczas wysiłku Twój organizm się odwadnia. Należy więc uzupełniać zasoby na bieżąco. Pamiętaj, że po godzinie bez nawodnienia możesz stracić nawet do 40% energii! Dlatego co około 20 minut należy wypijać 5 do 6 łyków wody (które możesz zastąpić napojem energetycznym). Dzięki temu unikniesz dużego zmęczenia, a także ograniczysz ból mięśni, skurcze i bóle po wędrówce. Ostatnia rada: unikaj lodowatej wody, która może spowodować bóle brzucha. 

W przypadku dłuższych wędrówek, aby zachować motywację, należy pamiętać, że woda jest potrzebna nie tylko do nawadniania organizmu, ale także do gotowania. Możesz mieć przy sobie zapasy na kilka dni, potem będziesz musiał je uzupełniać! Z praktycznego punktu widzenia, używaj pojemników na wodę, aby pić regularnie, bez konieczności zatrzymywania się za każdym razem. Zabierz ze sobą również tabletki odkażające lub filtr do wody, aby bezpiecznie się nawodnić przy źródłach wody i fontannach. 

3. Jedz lekko i energicznie

Kolejnym paliwem dla organizmu jest żywność. Jeśli wyruszasz wcześnie rano na wędrówkę górską, to dzień wcześniej, a nawet kilka dni wcześniej zjedz obfity posiłek z dużą zawartością węglowodanów. Te cukry - zwane wolnymi cukrami - pozwolą Ci wyruszyć z zapasem energii. Na przykład wybieraj ryż (najlepiej basmati), słodkie ziemniaki lub rośliny strączkowe, takie jak soczewica czy ciecierzyca, które również są bogate w składniki mineralne! Podczas wycieczki skup się na tzw. szybkich cukrach. Regularnie jedz kawałek suszonego owocu lub batonik energetyczny. 

Jeśli wybierasz się na całodniową wycieczkę rekreacyjną, zabierz ze sobą zrównoważony piknik, który doda Ci energii, ale nie obciąży Twojego układu trawiennego (w połowie dnia Twój spacer jeszcze się nie zakończy!). Możesz zdecydować się na kanapki lub sałatki z produktów węglowodanych z szynką, jajkami na twardo, surowymi warzywami i zabrać ze sobą trochę owoców. Unikaj jednak wędlin i wszystkiego, co jest zbyt tłuste lub ciężkie... będziesz miał problemy z ponownym poruszaniem się. 
Image

W przypadku dłuższych wędrówek zabierz ze sobą liofilizowane posiłki lub posiłki, które zajmują niewiele miejsca, wolne cukry, suszone owoce i żywność o dużej zawartości kalorii, aby uzupełnić braki energii. W razie potrzeby należy sprawdzić godziny otwarcia punktów gastronomicznych i zabrać ze sobą odpowiednią ilość potrzebnego do gotowania opału.


4. Zabierz ze sobą tylko niezbędne rzeczy!


Image
Nie przeciążaj niepotrzebnie swojego plecaka! Dobrze jest być przygotowanym, ale nie bierz batonów energetycznych na 5 dni, gdy idziesz tylko na 5 godzin. Nie zabieraj też niepotrzebnych rzeczy, tylko dlatego, że w plecaku jest jeszcze miejsce; po kilku kilometrach będziesz tego żałować! 

W przypadku dłuższych wędrówek jest to tym bardziej realne. Najważniejsze jest wyposażenie na wędrówkę. Potrzebna będzie dodatkowa odzież, jedzenie, sprzęt do wędrówek. Twój plecak będzie więc już dobrze załadowany. Trzymaj się więc swojej listy i nie dodawaj nic innego!

 


5. Ostatnie małe wskazówki…

Image

Wyrusz wcześnie rano, gdy tylko zrobi się jasno. W lecie można uniknąć upałów podczas pierwszej części trasy. Jesienią na pewno zdążysz wrócić przed zmrokiem. Co więcej, jeśli wybierzesz się na jednodniową wycieczkę, nie będziesz musiał się spieszyć. W porze lunchu można zrobić sobie dłuższą przerwę na obiad, podziwiać widoki, spokojnie strawić posiłek, a nawet trochę się porozciągać, aby rozluźnić mięśnie... a potem wrócić do wędrówki.

Wyrusz w trasę dobrze wyposażony. Upalna, zimna lub deszczowa pogoda utrudnia wędrówki. Zawsze najlepiej sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę, nawet jeśli oznacza to odłożenie wycieczki na później. I cokolwiek by się nie działo, zawsze zabierz ze sobą coś na wypadek nieprzewidywalnych zmian pogody, zwłaszcza w górach.

 

A Ty, jakie masz wskazówki odnośnie wędrówek? 

    Wybierz rozmiar