🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!


Kajakarstwo dla początkujących


Kajak czy Kanadyjka?   

Daj się ponieść przygodzie na wodzie! Niezależnie od tego, czy wybierasz się na nie sam, czy z rodziną, okazjonalnie czy regularnie, kajaki bądź kanadyjki oferują szeroki wachlarz możliwości, w zależności od Twojego poziomu: można odkryć różne miejsca, doznać nowych wrażeń i mieć mnóstwo przy tym zabawy!  Minimalnym wymogiem jest umiejętność pływania i noszenie kamizelki ratunkowej. Gotowy na przygodę?  

Korzyści płynące z kajakarstwa 


Coraz więcej z nas poszukuje ucieczki od miejskiego zgiełku i wybiera turystykę na łonie natury, a kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend! Daje nam możliwość odkrycia nowych miejsc i ciekawych regionów, gdzie możemy wybrać się jednodniowe czy kilkudniowe spływy kajakowe.  
Niezależnie od tego, czy jest to aktywność rekreacyjna, czy sportowa, pomaga zwalczyć stres i połączyć się z naturą poprzez dotlenienie. Wzmacnia mięśnie podczas wiosłowania, w szczególności angażują się biceps i triceps, mięśnie pleców i brzucha. Jeśli chodzi o nogi, są one wykorzystywane do stabilizacji łodzi. 
Image


Jaka jest różnica w wiosłowaniu kajakiem a kanadyjka? 

Kajaki i kanadyjki są często mylone ze sobą, ale różnią się wyglądem kokpitu, sposobem wiosłowania i sposobie siedzenia. Kanadyjka posiada lekką, otwartą konstrukcję z ławkami do siedzenia, dzięki temu  pozwala na swobodną zmianę pozycji i wiosłuje się jednopiórkowym wiosłem. Jest też stabilniejsza i pojemniejsza, pomieści więcej osób i ładunku niż kajak, oprócz plecaków, można spakować sprzęt biwakowy, który przyda się podczas dłuższych wypraw.   
Kajak ma zabudowaną konstrukcję ze specjalną luką do siedzenia, poruszamy się w nim na siedząco za pomocą wiosła dwupiórkowego. Jest szybszy i zwinniejszy, ale podczas długich spływów może być niewygodnie, wymagać częstszych przerw w celu wyprostowania nóg.  Nie jest pojemny, więc ilość załadunku jest ograniczona. 


Aktywność jest dostępna dla wszystkich pływaków 

Jeśli tylko potrafisz pływać i nosisz kamizelkę ratunkową, każdy może uprawiać ta aktywność! Dla początkujących kajak jest generalnie łatwiejszy: pozycja siedząca jest wygodniejsza, a podwójne wiosło ułatwia sterowanie i przechylanie się w wodzie. Z drugiej strony, kanadyjka wymaga więcej techniki, ponieważ wysoka pozycja prowadzi do niestabilności i trudniej jest sterować łodzią za pomocą jednego wiosła


Spędzanie wolnego czasu, a odkrywanie natury? 

Zwłaszcza latem, najczęściej  uprawia się sporty wodne. Pozwala to na odkrywanie krajobrazów wzdłuż wody, ponieważ z kajaka można dostrzec widoki, których nie można zobaczyć stojąc na brzegu np. podczas spływu można podziwiać  bogactwo fauny i flory, obserwować przeróżne ptaki wodne, ryby, zwierzęta  leśne.  Pozwoli nam to odkryć tajniki życia podwodnego czy ekosystemów wodnychWażne! Spływy kajakowe to przede wszystkim rekreacja i wyciszenie się! Powinniśmy pamiętać  o zachowaniu ciszy oraz niezaśmiecanie terenów wodnych jak i leśnych! Żyjmy w zgodzie z naturą! 

  

A Ty zdecydujesz się na taką formę aktywności? 

    Wybierz rozmiar