🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!

Odkryj wędkarstwo!

Wędkarstwo to aktywna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. To doskonała aktywność dla każdego, bez względu na wiek i porę roku.
Oto kilka podstawowych wskazówek, jak zacząć.

Image
Image

Wędkowanie dla początkujących – cenne wskazówki

Na początku Twojej przygody z wędkowaniem nie wszystko może być jasne, dlatego  warto popytać się znajomych, którzy już wędkują albo wędkarzy z okolicy, którzy na pewno podzielą się cennymi radami Taka wiedza jest nieoceniona. Dobrym pomysłem jest również poszukanie szkółki wędkarskiej lub udanie się do sklepu wędkarskiego, gdzie przeważnie pracują wędkarze z pasji, którzy chętnie  doradzą w doborze sprzętu i podpowiedzą gdzie oraz jak skutecznie łowić ryby. Warto dopytać, jakie gatunki ryb są łowione w Twojej okolicy. Wiedza na ten temat pomoże Ci w doborze odpowiedniego sprzętu. 

Image

Uprawnienia wędkarskie

W Polsce, aby mieć prawo do łowienia ryb w różnych rzekach i otwartych zbiornikach wodnych, niezależnie od tego czy jest to przestrzeń publiczna czy prywatna, obowiązkowe jest posiadanie karty wędkarskiej. Wielu początkowych amatorów wędkowania nie zdaje sobie sprawy z tego, że do uprawiania tego hobby konieczne są konkretne uprawnienia
 
Kartka wędkarska to dokument ważny dożywotnio, aby go wyrobić, wystarczy zgłosić się do wybranego oddziału PZW i zdać egzamin, podczas którego zostanie zweryfikowana znajomość przepisów dotyczących rybołówstwa.  Po zdaniu egzaminu otrzymujesz zaświadczenie, z którym musisz udać się do Urzędu Miasta (ewentualnie Starostwa Powiatowego). Tam składasz wniosek, do którego dołączasz zaświadczenie, dwa zdjęcia oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.  Po wyrobieniu karty wędkarskiej możesz wreszcie rozpocząć legalne wędkowanie – weź jednak pod uwagę, że łowienie na wodach prywatnych oraz należących do PZW wymaga wykupienia czasowego zezwolenia na amatorski połów ryb obowiązujące na danym łowisku. 

Ważne! Nie zapominaj, że dowód opłaty oraz kartę wędkarską powinieneś zabierać ze sobą na każdy wyjazd, ponieważ będą one potrzebne w czasie kontroli. 

Czas zacząć przygodę  z wędką!

Formalności masz już za sobą, więc teraz czas na praktykę! Oprócz samej wędki musisz również zaopatrzyć się w podstawowy  sprzęt, który składa się m.in. z przynęty, kołowrotka wędkarskiego, żyłki lub plecionka, haczyków oraz podbieraka i siatki wędkarskiej. Dodatkowo, istnieje szeroki wybór akcesoriów wędkarskich, które sprawią, że czas spędzony nad wodą stanie się przyjemniejszy. Warto wziąć pod uwagę kupno krzesła wędkarskiego dla swojego komfortu,  przydatna może okazać się również podpórka na wędkę. Jeśli planujesz dłuższe pobyty na łonie natury warto pomyśleć o namiocie i śpiworze.

 


Pogoda na wędkowanie

Pierwszą radą przed planowaniem wędkowania jest sprawdzenie prognozy pogody, aby odpowiednio dobrać ubiór. Warto wziąć pod uwagę kamizelkę bez rękawów. Jeśli pogoda dopisze, pomyśl o kapeluszu, który ochroni Cię przed słońcem. W przypadku deszczu bardzo pomocna będzie nieprzemakalna kurtka. Niektóre pory dnia są lepsze do wędkowania: ryby słodkowodne zwykle żerują o świcie lub o zmierzchu, są to więc często najlepsze pory do wędkowania. 
 
Wybór odpowiedniego sprzętu jest więc kluczowy. 
  
 
Czy kiedykolwiek wędkowałeś? 
Image

    Wybierz rozmiar